Zbigniew Ornaf

Zbigniew Ornaf

Wieloletni komandor PKM.

"Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych"

Drodzy zebrani, Szanowna rodzino!

Zebraliśmy się, aby pożegnać Śp. pułkownika nawigatora, kapitana jachtowego żeglugi wielkiej Zbigniewa Ornafa.

Nasza obecność tutaj jest namacalnym dowodem jak wielkim ciosem dla nas wszystkich jest jego śmierć. Śmierć, która pomimo tego, że spotka w życiu każdego z nas, zawsze przychodzi nieoczekiwanie i nigdy nie jesteśmy na nią gotowi.

Chciałoby się powiedzieć bardzo wiele, jednak brakuje słów- żadne z nich nie wyrażą naszego smutku oraz uznania za wspaniałe życie Śp. Zbigniewa i żalu po jego stracie. Stoję tutaj by razem ze wszystkimi obecnymi oddać należny hołd naszemu zmarłemu koledze.

Śp. Zbigniew Ornaf urodził się 12.02.1937 r. w Pabianicach. Wojna zabrała Zbigniewowi 5 lat młodości. W 1940 r. wraz z rodzicami został wywieziony do Niemiec na roboty przymusowe.

01.10.1955 r. został powołany do odbycia służby wojskowej w Ośrodku Szkolenia Lotniczego jako uczeń kursu obserwatorów. 13.11.1957 r. skierowany do 7. Samodzielnego Batalionu Radiotechnicznego. W 1965 r. zostaje słuchaczem Wojskowej Akademii Technicznej. Po jej ukończeniu w 1969r. pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji w Dowództwie Wojsk Lotniczych przechodząc kolejne szczeble kariery wojskowej.

W 1985r. zostaje mianowany na stopień pułkownika WP pełniąc funkcję Starszego Inspektora Oddziału Nawigacji. Karierę wojskową kończy w 1990r. w Dowództwie Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej na stanowisku Inspektora Oddziału Nawigacji i Zastępcy Szefa Wojsk Lotniczych.

Śp. Zbyszek z Ligą Obrony Kraju związany był od lat 60-tych a jego pasją życiową było żeglarstwo. W latach 1980 - 85 oraz 1988 - 2001 pełnił funkcję Komandora Poznańskiego Klubu Morskiego LOK. Kierowany przez niego Klub modernizował się, osiągając znaczące wyniki w regatach żeglarskich, bojerach i organizacji rejsów morskich.

Zmarły był organizatorem wypraw na flagowym żaglowcu LOK "Generale Zaruskim", "Wielkopolsce" i wielu innych jednostkach, pływając po akwenach Morza Bałtyckiego, Śródziemnego, Czarnego, Oceanu Atlantyckiego i Arktycznego, kiedy to prowadził rejs z naukowcami na Spitzbergen.

Brał udział w ogólnopolskich imprezach żeglarskich takich jak : "Operacja Żagiel" czy obchody 100-lecia Kanału Kilońskiego. Jak przystało na lwa morskiego posiadaną wszechstronną wiedzę z zapałem przekazywał szerokiej rzeszy adeptów żeglarstwa i sportów motorowodnych.

Śp. Zbyszek przez 5 kadencji pełnił funkcję Prezesa Poznańskiej Organizacji Rejonowej LOK, koordynował działalność kół i klubów współorganizując szereg zawodów rangi międzynarodowej, wojewódzkiej, rejonowej, w tym Międzynarodowy Wielobój Rezerwistów Armii Państw NATO, Śnieżny Wielobój, zawody strzeleckie o Puchar Dowódcy Garnizonu z okazji rocznicy zakończenia II Wojny Światowej, Wojewódzki Konkurs Marynistyczny, Centralny i Wojewódzki Konkurs Wierszy i Pieśni o Tematyce Patriotycznej z okazji Narodowego Święta Niepodległości, coroczne zawody w łączności w Hołdzie Powstańcom Wielkopolskim 1918/1919, Eliminacyjne Mistrzostwo Polski modeli żaglowych kl. F5-E, Memoriał J. Żeberskiego, Memoriał Karola Dutkiewicza, Mistrzostwa Polski modeli jachtów kl. F5-E.

Śp. Zbyszek był inicjatorem nadania Poznańskiej Organizacji Rejonowej LOK imienia gen. byg. Franciszka Seweryna Włada oraz nadania sztandaru.

Pełnił funkcję Skarbnika Wielkopolskiej Organizacji Wojewódzkiej LOK w Poznaniu oraz członka Komisji Wodnej Zarządu Głównego LOK w Warszawie.

Jako aktywny działacz społeczny Ligi Obrony Kraju współorganizował obchody świąt państwowych, wojskowych i okolicznościowych na terenie miasta Poznaniu i powiatu.

Zmarły ściśle współpracował z wieloma organizacjami kombatanckimi, stowarzyszeniami, związkami sportowymi, uczelniami, szkołami oraz służbami mundurowymi.

Cała jego patriotyczna działalność wydatnie przyczyniła się do rozwoju i umacniania systemu obronnego państwa, a uzyskiwane efekty społeczno-wychowawcze dobitnie wskazywały na wkład w żmudny proces umacniania obronności ukochanej Ojczyzny.

Znany był ze swojej życzliwości i dobrego, otwartego serca. Z jednej strony odpowiedzialny i empatyczny, a z drugiej wyróżniający się nieprzeciętnym poczuciem humoru. Do tej listy każdy z nas mógłby dodać wiele innych cech.

W uznaniu zasług położonych w dziedzinie umacniania obronności Rzeczpospolitej Śp. Pułkownik był wielokrotnie wyróżniany szeregiem odznaczeń państwowych, resortowych, organizacyjnych w tym:

Za działalność na rzecz stowarzyszenia Liga Obrony Kraju odznaczony:

Rada Krajowa Ligi Obrony Kraju nadała Zbigniewowi godność członka honorowego LOK.

Śmierć Zbigniewa napełniła nas ogromnym żalem i smutkiem. a tyle jeszcze rzeczy mógł nam opowiedzieć, tyle pięknych historii ze swojego bogatego życia ukazać w nowym ciekawym świetle.

Zmarły pozostawił pogrążoną w głębokiej żałobie rodzinę i przyjaciół.

Żegnamy Cię Pułkowniku!

Żegnamy Cię Zbyszku!

Dumnie służyłeś Ojczyźnie... Spocznij... Twoja służba skończona! Cześć Twojej pamięci!!!

Zamknij