Jak zaplanować żeglarską wyprawę do Grecji?

Forum żeglarskie
Krzysztof
Posty: 42
Rejestracja: czw maja 11, 2006 11:05 am

Jak zaplanować żeglarską wyprawę do Grecji?

Post autor: Krzysztof »

NA TYDZIEŃ CZY NA DWA?
Warto uwierzyć na słowo tym, którzy do znudzenia powtarzają, że do Grecji najlepiej wyruszać na dwa tygodnie. Nawet w Chorwacji tydzień to mało, a co dopiero w Grecji, gdzie nie tylko wysp jest więcej, ale też odległości między nimi znacznie poważniejsze. Do mariny w dzielnicy Kalamaki (Alimos Marina - www.alkyonsailing.gr/alimos.php) dotrzecie w sobotę wieczorem, na morze wypłyniecie najwcześniej w nocy lub w niedzielę rano. A już w najbliższy piątek trzeba się meldować z powrotem, by do godz. 10 następnego dnia oddać jacht. W najlepszym wypadku wyjdzie sześć dni pływania! Trochę mało jak na tak daleką podróż. Dlatego lepiej żeglować rzadziej, ale dłużej - dwa tygodnie to rozsądny wybór.

JAK DOTRZEĆ DO ATEN?
Do Aten najlepiej podróżować samolotem. Jest szybko i wygodnie.
Lot trwa około dwóch godzin. Maszyny lądują na nowym lotnisku Eleftherios Venizelos w Spacie, 27 km na wschód od centrum Aten.

JAK DOTRZEĆ DO MARINY?
Taksówką lub autobusem E96, który za 2,90 euro zawozi pasażerów do Kalamaki. To nadmorskie przedmieścia stolicy (uwaga: podróż trwa 45 min, zakupiony bilet jest ważny przez całą dobę na wszystkie pozostałe środki komunikacji w Atenach!).

GDZIE ZROBIĆ PIERWSZE ZAKUPY?
Gdy już zataszczycie wasze torby na keję nie warto się rozleniwiać. Jest sobota, więc pobliski supermarket - najlepsze i najtańsze miejsce na większe zakupy - czynny jest tylko do godz. 18. Dlatego część załogi niech odbierała jacht, a reszta niech w tym czasie buszuje między półkami. Bo na wyspach prawie wszystko będzie nieco droższe.
Jeśli jednak dotrzecie do mariny póĹşniej i będziecie musieli zrobić zakupy dopiero rano - nie szukajcie czynnego sklepu w okolicy, bo raczej nie znajdziecie. I nie zamawiajcie niczego u miejscowych cwaniaczków szwendających się po kei, którzy chętnie przywiozą co tylko dusza zapragnie, ale póĹşniej zażądają zapłaty, która uderzy po kieszeni mocniej, niż kolacja w ekskluzywnej knajpie. Lepiej zostawić Ateny za rufą i obrać kurs na niedaleką wyspę Egina (i do miasta o tej samej nazwie). Tam nawet w niedzielę czynne są małe sklepy i stragany na drewnianych kutrach, pełne pomidorów i bezpestkowych winogron. A w poniedziałek skoro świt otwierają piekarnię i niewielki, ale dobrze zaopatrzony market.

ILE WYSP ZDĄŻYCIE ODWIEDZIĆ?
Żeglując po Cykladach bez pośpiechu, prawie wyłącznie w dzień, rezerwując sporo czasu na lądowe wycieczki, można przez dwa tygodnie odwiedzić 10 wysp i pokonać około 350 mil. To oferta dla załóg bez sportowych ambicji i dla rodzin żeglujących z dziećmi, dziadkami i chomikiem. W tym samym czasie można oczywiście zaorać morze od Aten po Rodos i z powrotem.

ILE TO KOSZTUJE?
Ostatnia wyprawa naszej 7-osobowej złogi kosztowała niecałe 2 tys. zł od łebka. W tym transport, czarter jachtu, wyżywienie i zwiedzanie.

10 RAD DLA CZARTERUJĄCYCH JACHTY W GRECJI
1. Odbierając jacht postaraj się nie robić tego w pośpiechu. Nawet jeśli przedstawiciel armatora pogania, bo mu się spieszy.
2. Dokładnie sprawdĹş oba żagle, szczególnie uważnie liki i rogi. A także usztywniacze grota.
3. W stole nawigacyjnym powinieneś znaleĹşć protokół podpisany przez uprawnionego nurka, który po ostatnim rejsie sprawdzał dno jachtu. Zwróć uwagę na datę. Jeśli jest zbyt odległa zapytaj kiedy sprawdzano dno po raz ostatni i czy od tego czasu ktokolwiek żeglował tym jachtem.
4. Uważnie sprawdĹş działanie windy kotwicznej, silnika, koła sterowego, autopilota, a także spłuczek w toaletach.
5. Na rufie jachtu możesz znaleĹşć składany trap (gangway). Naucz się go rozkładać i chować. To na pozór proste, ale w rzeczywistości wymaga odrobiny wprawy. Pod trapem czasem znajduje się rufowe światło jachtu. Jeśli nieumiejętnie rozstawiany trap spadnie - uderzy prosto w klosz lampy.
6. SprawdĹş, czy jacht ma pełny zbiornik paliwa. Po powrocie trzeba go uzupełnić.
7. W trakcie rejsu zwróć uwagę na urządzenia służące do wentylacji jachtu. Znajdują się między zejściówką, a masztem. Często wykonane są z delikatnego materiału. Dlatego każde nadepnięcie - np. podczas składania lub refowania grota - może skończyć się ich uszkodzeniem.
8. Żeglując i żyjąc na jachcie uważaj na te elementy, które giną lub psują się najczęściej (często przez nieuwagę załogi), a które przy zdawaniu jachtu zawsze są dokładnie sprawdzane. To korby do kabestanów, odbijacze, klucze do jachtu (warto przymocować do nich własny pływak), drewniane klapki podtrzymujące rozkładany stół w mesie, a także prysznice w toaletach.
9. Cumując na kotwicy rufą do nadbrzeża zawsze zabezpiecz tył jachtu odbijaczami. Szczególnie starannie wówczas, gdy w pobliżu cumują lub manewrują promy.
10. Kiedy po rejsie będziesz uzupełniać paliwo w jachcie, na keję wjedzie mała cysterna na kółkach. Jej obsługa wszystko zrobi za Ciebie. Ale zanim zacznie tankować poproś, by wyzerowano licznik. To po to, by płacić wyłącznie za siebie.

PRZYKŁADOWE CENY W GRECJI
czarter jachtu Moody 38 dla 8 osób: od 1100 do 2050 euro
paliwo do jachtu z portowej cysterny: 0,84 euro za litr
zatankowanie jachtu wodą: 3 euro
bilet na przejazd tramwajem kursującym do centrum Aten: 0,60 euro
piwo Amstel lub Heineken w małym sklepie: 1 euro
tanie piwo w markecie: 0,45-0,80 euro
wino Retsina 1,5 litra: 2,50 - 3,50 euro
lód typu rożek: 1,40 - 1,80 euro
chleb tostowy: 2,20 euro
chleb tradycyjny: 1-1,50 euro
kawa Nescafe: 2,70 euro
najtańsze kruche ciastka: 1 - 1,20 euro
kolacja dla 7 osób na wyspie: 75 euro
kolacja dla 7 osób w ateńskiej dzielnicy Plaka: 100 euro
spagetti w restauracji na Paros: 6-7 euro
Big Mac w Atenach: 2,55 euro
kawa w McDonald's: 1,65 euro
kilogram winogron: 1,80 - 2 euro
kartki pocztowe: 0,30 euro
bilet na Akropol: 12 euro
ODPOWIEDZ